Ploter laserowy zwykle wykorzystujemy do wycinania elementów makiety, okazuje się że oprócz funkcji cięcia można zrobić coś jeszcze.
Rysunki elementów które będą wycinane laserem wykonuje się w programach typu cad. Programy te generują rysunki “wektorowe”. Taki rysunek, to po prostu kontury elementów które chcesz wycinać, a ploter prowadzi wiązkę lasera wzdłuż każdej z narysowanych linii.
W budowie makiet ploter laserowy wykorzystuje się najczęściej na dwa sposoby:
- Wycinanie– wycinamy na wylot elementy makiety: warstwice, ściany, otwory okienne, stropy, dachy, balustrady itp.
- Grawerowanie linii– grawerowanie po liniach to tak naprawdę również cięcie ale z mocą lasera ustawioną na poziomie niewystarczającym do przecięcia materiału. Efekt jest taki, że laser “rysuje” linie na powierzchni materiału. Grawerowanie takie można wykorzystać jeśli chcemy wykonać podkład pod makietę urbanistyczną, rysujemy w ten sposób drogi, chodniki i zaznaczamy umiejscowienie brył budynków. W taki sposób możemy “narysować” cegłę na elewacjach, bruk na chodniku i drodze, wprowadzić opisy i oznaczenia na elewacjach budynku. Grawer tego typu dobrze się sprawdza jeśli nie chcemy robić otworów okiennych i drzwiowych ponieważ stolarkę możemy wtedy na elewacji „narysować”.
Dla cięcia i grawerowania linii wykorzystujemy rysunki wektorowe, a linię cięcia od grawerowania rozróżniamy kolorem. W dalszej kolejności osoba która obsługuję maszynę przypisuję odpowiednią moc lasera dla poszczególnych kolorów.
Poniżej przykład elementu wyciętego ploterem laserowym. Materiał tektura „biała” 1,5mm. Na elewacji widać również linie”narysowane” czyli wygrawerowane laserem.
Oprócz grawerowania po liniach jest jeszcze możliwe grawerowanie rysunków rastrowych, można też „wydrukować” zdjęcie.
Oprócz cięcia i grawerowania linii, ploter laserowy bardzo dobrze radzi sobie z grawerowaniem plików rastrowych. Mogą to być różne grafiki, logotypy, napisy z wypełnieniem, wizualizacje a nawet zdjęcia. W przypadku zdjęcia będzie to wydruk monochromatyczny ale efekty są świetnie a na każdym materiale inne.
Ale jak to można wykorzystać to do naszych celów? Np. do wykonania tekstury na elewacji, do podpisania planszy i wykonania na niej legendy lub opisu. Wykorzystując taki grawer można również wykonać niepowtarzalną okładkę do dyplomu lub portfolio.
Grawerowanie rysunków rastrowych lub zdjęć można wykonać na większości wykorzystywanych w budowie makiet materiałach. Bardzo dobrze wygląda grawer na sklejce i pleksi ale są również specjalne materiały przeznaczone do tego celu.
Poniżej przykład graweru zdjęcia makiety wykonany na laminacie grawerskim.
A tak wygląda grawerowanie zdjęcia: