Dzisiaj o klejach i innych sposobach łączenia materiałów stosowanych przy budowie studenckiej makiety architektonicznej.
W swojej pracy używam wielu rodzajów klejów i taśm klejących.
Wybór kleju zależy od zastosowanego materiału więc staram się myśleć o sposobie łączenia elementów już na etapie jego doboru i już wtedy wiem, jaki klej wykorzystam. Warto więc przed rozpoczęciem prac dowiedzieć się, czy materiał, który wybrałeś na makietę, łatwo się klei. Oszczędzisz sobie później problemów i czasu przy montażu.
Jeśli stosuję jakiś materiał po raz pierwszy to najpierw wykonuje próbę klejenia. Sprawdzam w ten sposób jego reakcję na klej, oceniam również połączenie pod kątem jakości i czystości. Kolejna ważna rzecz, to miejsce użycia kleju. Inny klej zastosuję do połączenia ścian budynku, gdzie klejone są krawędzie a inny do większych powierzchni np. podkładu makiety, terenu itp.
Do budowy makiet koncepcyjnych, studenckich, zaliczeniowych a więc takich, które z założenia powinny być tanie i szybkie w budowie, używam materiałów prostych do obróbki i łatwych pod względem klejenia. Do tej grupy zaliczam przede wszystkim papier a więc różnego rodzaju kartony, tektury ale również drewno (w formie desek, listew, sklejki czy balsy). Materiały te są proste do cięcia i łączenia oraz – co równie ważne – pozwalają się kleić czysto i estetycznie.
Grupą bardziej wymagającą, jeśli chodzi o klejenie, są moim zdaniem tworzywa sztuczne i metale. Ich klejenie oczywiście jest możliwe, ale nie jest już takie proste jak dla papieru i drewna.
Jeśli chodzi o sam proces klejenia, to ogólna zasada, którą stosuję, jest taka: najpierw trzy razy przymierz na sucho a dopiero potem przyklej. W zależności od użytego kleju i materiału czasami nie ma możliwości korekty. Warto to wziąć pod uwagę i nie mając doświadczenia wybrać klej, który wiąże dłużej a przez to zostawia margines na błędy.
Wykonując prostą makietę zaliczeniową z tektury wycinanej ręcznie lub laserem wykorzystuję klej uhu hart oraz wikol (może to być “Magic” :). Klejów tych używam w sytuacji, gdy mam do połączenia krawędzie tektury (np. przy sklejaniu ścian budynku). Jeśli robię makietę urbanistyczną, gdzie w przypadku ukształtowania terenu będą do połączenia warstwowo duże powierzchnie tektury, to używam kleju w sprayu (Tesa, Boll, Krylon, UHU) lub taśmy dwustronnej.
Poniżej lista klejów i taśm, z których korzystam wraz z krótkim opisem, do jakich materiałów można ich użyć.
- klej modelarski – występuje w opcji z igłą lub pędzelkiem, produkuje go kilka firm np: Revell, Womod. Jest to klej do modeli plastikowych, które wykonane są z materiału o podobnych właściwościach do hipsu. Jest bezbarwny. Schnie dosyć szybko – około 5 minut.
- klej typu kropelka (szukaj go w większych opakowaniach pod nazwą klej cyjanoakrylowy). Jest uniwersalny. Klei tworzywa sztuczne, balsę, metal. Jest bezbarwny i występuje w różnych gęstościach. Schnie bardzo szybko. Należy uważać, ponieważ przy klejeniu bezbarwnych tworzyw potrafi zabielić powierzchnię. Dobrze klei również palce, dlatego uważaj przy jego stosowaniu.
- uhu uniwersalny – używam go do nasadzeń zieleni na makiecie, kolor bezbarwny.
- uhu hart – jest to mój podstawowy klej do klejenia makiet z tektury i balsy, schnie bardzo szybko, jest przezroczysty o żółtym odcieniu.
- uhu poor – bezbarwny, nadaje się do styropianu i styroduru (xps)
- magic – ulubiony klej studentów architektury 🙂 Chodzą nawet słuchy, że używają go do wszystkiego. Kolor biały a po wyschnięciu bezbarwny, schnie dosyć długo, w zależności od nałożonej ilości, ma podobne właściwości do wikolu.
- wikol różnych firm np: pattex, uhu – klei papier, karton, tekturę, jest biały a po wyschnięciu przezroczysty.
- klej w sprayu – sprawdza się przy klejeniu papieru, styroduru, tkaniny. Super wynalazek, można nim kleić duże powierzchnie. Jest to klej rozpuszczalnikowy, nie zawiera wody, nie marszczy papieru. Dostępne są kleje różnych firm: Tesa, Boll, Krylon, Uhu.
- klej polimerowy – bezbarwny klej do styropianu i styroduru (xps)
- klej epoksydowy w różnych odmianach – najczęściej używam poxipolu bezbarwnego, który tak do końca bezbarwny nie jest. Wiąże w 10 minut.
- acrifix – jeden z wielu dostępnych klejów do pleksi, bezbarwny.
Oprócz klejów używam różnych taśm klejących.
- zwykła przeźroczysta taśma biurowa (często pomocniczo do przytrzymania ścian podczas klejenia),
- taśma dwustronna – różne odmiany, preferuję taką, która jest bezbarwna. Jeśli jest taka możliwość, to wszelkie przeszklenia staram się mocować właśnie taką taśmą. Połączenia wykonane taśmą wychodzą czysto, więc sprawdza się tutaj bardzo dobrze.
- błony klejowe – jest to rodzaj taśmy dwustronnej bez nośnika, dlatego są bardzo cienkie i nie dodają grubości w miejscach, gdzie jest to ważne. Bardzo dobre do papierów, kartonów i tektury.
Lista zawiera najbardziej popularne kleje i taśmy, ale oczywiście nie wyczerpuje zagadnienia. Cały czas eksperymentuję i szukam optymalnych rozwiązań, więc jeśli masz swoje spostrzeżenia na temat klejów lub swoje sprawdzone rozwiązania, to zachęcam do podzielenia się tym w komentarzach. Jest duża szansa, że komuś w ten sposób pomożesz.
Jeśli nie znalazłeś w artykule odpowiedzi na pytanie, jakiego kleju użyć do klejenia swojej makiety, to wyślij mi maila, z przyjemnością odpowiem.