Balsa- materiał idealny? Czy warto robić makiety z balsy?
Balsa, jest to drzewo które rośnie min w Ameryce południowej, drewno pozyskane z drzewa balsy nazywane jest tak samo. Balsa stosowana w modelarstwie lotniczym, jako lekki materiał konstrukcyjny. Kiedyś była wykorzystywana również w „dużym” lotnictwie jako kompozyty sklejkowo-balsowe, które były lekkie i wytrzymałe.
Balsa jest lekkim drewnem, jego gęstość zawiera się 40-180kg/m3. Oznacza to, że jest to materiał miękki, czyli idealnie się nadaje do ręcznej obróbki nożykiem.
Balsa to bardzo dobry materiał do budowy makiety architektonicznej.
plusy balsy:
- łatwość obróbki, zarówno cięcie jak i szlifowanie,
- łatwość klejenia,
- dostępne są różne grubości deseczek od 0,5mm do 30mm,
- dostępne gotowe listwy o różnych kształtach i rozmiarach przekroju,
- naturalny wygląd drewna,
- możliwość zabarwienia bejcą, która pozostawia widoczną strukturę drewna.
minusy balsy:
- balsa jest dostępna w znormalizowanych deskach o szerokości 10cm i długości 100cm, jeśli więc mamy element który jest większy od szerokości deseczki to musimy go niestety zrobić z dwóch części. To samo tyczy się podkładów zrobionych balsy, trzeba będzie skleić ze sobą kilka desek balsy na podkładzie.
- jako miękki materiał podatna na uszkodzenia, wgniecenia itd.
Obróbka balsy.
Cięcie i szlifowanie balsy jest bardzo łatwe. Jeśli będziesz wycinał balsę nożykiem to kupując materiał wybierz tą o jaśniejszym kolorze- bardziej miękką, ciemniejsze odcienie mają większą gęstość, a włókna w nich są twardsze. Przy ręcznym cięciu może się zdarzyć, że deska będzie pękać deski wzdłuż włókien. Żeby tego uniknąć nawet najcieńszą balsę należy przecinać „na kilka razy”, używając do cięcia bardzo ostrego nożyka.
Balsa nadaje się doskonale do cięcia laserem. Dzięki temu możemy wyciąć precyzyjnie bardziej skomplikowane kształty do naszej makiety. Jeśli zamierzasz ciąć balsę na laserze, zadbaj aby deski, które kupujesz nie były zwichrowane.
Mamy wycięte elementy? Czas na klejenie. Tutaj również się nie zawiedziesz, ponieważ balsa klei się bardzo dobrze.
Do klejenia balsy można używać klejów do drewna takich jak wikol, ale również klejów cyjanoakrylowych (np. kropelka, superglue). Balsę skleisz również klejem magic, który podobnie jak wikol, po wyschnięciu będzie bezbarwny.
Barwienie balsy bejcą.
Fragmenty elewacji wycięte laserem z balsy.